Pneumatyczne zawieszenie i jego wpływ na komfort jazdy jest kwestią poruszaną w wielu telewizyjnych programach motoryzacyjnych. Ma to bezpośredni związek z pogarszającą się jakością nawierzchni na polskich drogach. Tradycyjne zawieszenie sprawdza się bowiem tylko wówczas, gdy jeździ się po idealnej równej, powierzchni i bez zbytniego obciążenia pojazdu.

Tradycyjna konstrukcja zawieszenia była niegdyś bardzo popularna, szczególnie z racji jej prostej budowy oraz skuteczności. Zastosowanie kolumn McPhersona w połączeniu z belką skrętną, pozwalało na szybkie dokonanie ewentualnej naprawy. Niestety, rozwiązanie to posiadało wiele wad. Pierwszą z nich była mało komfortowa jazda, szczególnie, gdy auto poruszało się po wyboistych drogach. „Podskakiwanie” pojazdu na każdej nierówności nie pozwalało nawet napić się kawy. Ponadto, u wielu właścicieli samochodów, zdarzały się częste usterki pojedynczych elementów zawieszenia – łączników, amortyzatorów czy tulej. Ich wymiana, czasem parokrotna, generowała kolejne koszty w rocznej eksploatacji samochodu. Posiadacze czterech kółek, narzekali na problemy z zawieszeniem, które pojawiały się po okresie wakacyjnym. Wielogodzinna podróż z czteroosobową rodziną i pełnym bagażnikiem powodowała, że w tradycyjnym zawieszeniu sprężynowym, nie można było zapobiec zmniejszeniu prześwitu. Powodowało to liczne usterki, nie tylko w zawieszeniu, ale i w całym układzie wydechowym. Koszty napraw rosły, a właściciel pojazdu był zniechęcony do odbywania dalszych tego typu podróży. Jedyne, co mu pozostawało, to samotne wyprawy, z bardzo małą ilością bagażu, najlepiej po drogach przypominających taflę lodu.

Pneumatyczne zawieszenie – alternatywa dla tradycyjnych konstrukcji zawieszenia

Na rynku pojawiła się pewnego rodzaju alternatywa, która jest swoistą przeciwwagą dla tradycyjnego zawieszenia. Jest nią zawieszenie pneumatyczne. Spotykane w samochodach wyższej klasy, ma coraz większe rzesze zagorzałych zwolenników. Nie bez kozery uważa się, że wkrótce może ono zastąpić tradycyjne zawieszenie. Powodów jest co najmniej kilka. Konwencjonalne sprężyny zostają zastąpione specjalnie wyprofilowanymi, gumowymi poduszkami, które posiadają wypełnienie w postaci sprężonego powietrza. Powoduje to pochłanianie ewentualnych drgań, które występują nawet podczas bardzo dynamicznej jazdy po nierównej powierzchni. Istotnym elementem układu jest kompresor, który wytwarza ciśnienie do poszczególnych amortyzatorów. Oprócz tego w zestawie znajduje się:

  • zbiornik ciśnieniowy (jeden lub więcej),
  • przewody  ciśnieniowe,
  • zawory regulujące,
  • czujniki wysokości ciśnienia i bezwładnościowe,
  • sterujący wszystkim komputer.

Komfort jazdy autem z zawieszeniem pneumatycznym jest odczuwalny prawie natychmiast. Osoba podróżująca samochodem z tego typu zawieszeniem od razu wyczuje, że samochód nie podskakuje na nierównościach. Jeśli przesiądzie się ona na powrót do pojazdu z tradycyjnym zawieszeniem, komfort ten od razu ulega znacznemu pogorszeniu.

Poprawa bezpieczeństwa jazdy – zawieszenie pneumatyczne

Oprócz wspomnianego wyżej komfortu jazdy, zawieszenie pneumatyczne pozwala także na możliwość sterowania wysokością zawieszenia w aucie oraz ustawienia stałego prześwitu, bez względu na jego obciążenie. To bardzo ważna kwestia, poprawiająca bezpieczeństwo jazdy. Ma to odniesienie szczególnie w chwili wchodzenia w zakręty i  jeździe po nierównych powierzchniach.

Montaż,  naprawa i konserwacja – warto zaufać tylko doświadczonym specjalistom

Przy montażu, naprawie i konserwacji zawieszeń pneumatycznych, warto jest korzystać tylko z porad fachowców. Powinniśmy zaufać specjalistom z długoletnim doświadczeniem w tej branży. Posiadają oni najlepszej jakości, oryginalne produkty, między innymi amortyzatory, poduszki czy kompresory zawieszenia. Daje to pewność, że montaż, konserwacja czy ewentualna naprawa będzie wykonana rzetelnie i solidnie, a nasze zawieszenie sprawdzi się w stu procentach.

Zawieszenie pneumatyczne rewelacyjnie sprawdza się w samochodach terenowych, SUV-ach czy rodzinnych kombi. Pozwala ono nie tylko na poprawę komfortu jazdy, ale i zwiększa samo bezpieczeństwo podróży, niezależnie od obciążenia naszego pojazdu czy rodzaju nawierzchni drogowej.