Pneumatyczne zawieszenia są rozwiązaniem, które najczęściej stosuje się fabrycznie w drogich samochodach, limuzynach typu sedan oraz w pojazdach z tak zwanej wyższej półki. Jednak nie jest to luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie osoby z zasobniejszym portfelem, kupujące drogie samochody. Pneumatyczne zawieszenie jest wygodą dostępną dla każdego niemal na wyciągnięcie ręki.

Czym jest i jak działa zawieszenie pneumatyczne

Przede wszystkim warto wyjaśnić dlaczego pneumatyczne zawieszenia są tak wygodne, komfortowe i kojarzone głównie z luksusem. Wynika to z faktu, iż zasada ich działania opiera się na pneumatyce hydraulicznej, wykorzystującej sprężony azot do tłumienia nierówności drogi. Jest to, jak do tej pory, najlepsze rozwiązanie, które pozwala na wygodną jazdę samochodem, bez wyczuwania dziur czy nierówności, niezależnie od jakości drogi po jakiej porusza się nasz czterokołowiec. Ze względu na tę dużą wygodę, zawieszenie tego typu kojarzone było z luksusem.

Działanie sprężonego azotu w tego typu zawieszeniach opiera się na wykorzystaniu tak zwanych mieszków, które są niczym innym, jak workami powietrznymi, w których to ulokowany jest azot. Tłoki mieszka powietrznego połączone są z wahaczami, co umożliwia niezawodną i skuteczną pracę zawieszenia. Natomiast azot wtłaczany jest do mieszków przy użyciu kompresora.

Czy zawieszenie pneumatyczne to drogi luksus?

Dotychczas opisywane rozwiązanie (jakim jest pneumatyczne zawieszenie), było dostępne jedynie dla posiadaczy drogich marek luksusowych samochodów, gdyż tylko w takich było ono montowane fabrycznie. Z czasem jednak sytuacja uległa zmianie.

 

Obecnie swoje usługi oferują profesjonalne firmy, które są w stanie zaopatrzyć w zawieszenie pneumatyczne niemal każdy samochód – i to w niezwykle rozsądnej cenie. Eksploatacja takiego zawieszenia jest stosunkowo niedroga a biorąc pod uwagę komfort jaki gwarantuje, to rozwiązanie jest nieocenione. Dzięki rosnącej liczbie punktów, które zajmują się fachową i profesjonalną konserwacją tego typu zawieszeń, ich użytkownicy nie mają problemu z dbaniem o jego prawidłowe funkcjonowanie. Dbałość ta natomiast gwarantuje znikome koszty napraw, ponieważ zawieszenie pneumatyczne odpowiednio zadbane po prostu nie psuje się i nie wymaga kosztownych interwencji mechaników.

Zawieszenie pneumatyczne a bezpieczeństwo i wygoda

Zawieszenia pneumatyczne to nie tylko niezwykła wygoda i komfort jazdy, ale także większe bezpieczeństwo i dużo lepsze parametry trakcyjne pojazdu. Zacznijmy od wygody.

Dzięki rezygnacji z metalowych elementów sprężystych na rzecz mieszków ze sprężonym azotem, zawieszenie pneumatyczne dużo łatwiej wyrównuje wszelkie wyboje na drodze. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie są w stanie jedynie w niewielkim stopniu odczuć nierówności nawierzchni. Dzieje się tak, ponieważ praca sprężonego azotu jest bardzo płynna i pozwala na zwiększenie komfortu jazdy. Dlatego też, zaraz obok luksusowych sedanów, szczególnie często rozwiązanie to stosuje się w samochodach terenowych oraz autach typu SUV. Są one przystosowane do jazdy po trudnym terenie a zawieszenie pneumatyczne sprawdza się w tej sytuacji wzorowo.

Drugą, bardzo ważną zaletą tego typu zawieszenia jest większe bezpieczeństwo jazdy. Wiąże się to z utrzymywaniem stałego prześwitu samochodu niezależnie od jego obciążenia. Dodatkowo wraz ze zwiększającą się prędkością, samochód nieco się obniża, aby dociążyć obie osie a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo, na przykład przy wchodzeniu w zakręty z większą szybkością.

Pneumatyczne zawieszenie w naszym samochodzie

Montaż zawieszenia pneumatycznego w naszym samochodzie, w którym producent nie przewidział takiego rozwiązania, również jest możliwe. Profesjonalne firmy zajmują się tego typu zleceniami i robią to z dużym powodzeniem tak, że różnica pomiędzy fabryczną a „dorobioną” pneumatyką jest zupełnie niezauważalna. Oczywiście istnieją także  samochody, w których przeróbka taka jest niemożliwa. Dotyczy to jednak tylko małych samochodów miejskich i wiąże się tylko ze zbyt małą ilością miejsca na zamontowanie całego układu pneumatycznego.

Warto podkreślić, iż większość samochodów kompaktowych oraz większych, kombi, sedanów czy SUV-ów, może z powodzeniem zostać wyposażona w taką przeróbkę i udogodnienie. Warto więc wybrać to rozwiązanie, gdyż zawieszenie pneumatyczne jest  luksusem, który leży w zasięgu ręki właściciela niemal każdego modelu pojazdu.