Każdy kierowca ma swój określony styl jazdy. Jedni wolą nieco mocniej przycisnąć pedał gazu, drudzy preferują jazdę zachowawczą. Są tacy, którzy chętnie podróżują wyłącznie na krótkich odcinkach, ale i ci, którzy najchętniej w ogóle nie wychodziliby z samochodu. Ale wszystkich łączy jedno – wysoko cenią sobie komfort jazdy. Każdy kierowca liczy na to, że przejazd będzie przyjemny, bezproblemowy i sprawny. I to jeden z czynników, który często jest decydującym przy wyborze nowego samochodu. Jednym z elementów, który bezpośrednio może na taki komfort wpłynąć jest zawieszenie samochodu, na przykład – pneumatyczne. Jak się okazuje, cieszy się ono na rynku coraz większą popularnością.

 

Czym jest zawieszenie pneumatyczne?

To szczególny rodzaj zawieszenia, który opiera się na specjalnych poduszkach, przewodach i miechach pneumatycznych, które mają za zadanie dostosowywanie się do zmiennych warunków na drodze, ale i do upodobań czy stylu jazdy kierowcy. Krótko mówiąc, jeśli kierowca wybiera się w trasę po nierównym terenie, może za pomocą miechów pneumatycznych zmniejszyć bądź zwiększyć ilość powietrza i podnieść zawieszenie samochodu. A jeśli chce wybrać sportową i obniżoną wersję, również może sobie na to pozwolić. To mechanizm, który pozwala utrzymać także odpowiedni prześwit w samochodzie – czyli optymalną odległość od podwozia do powierzchni.

Kiedy zdecydować się na amortyzatory pneumatyczne w samochodzie? I jak wpływają one na codzienną jazdę?

Takie rozwiązanie docenią przede wszystkim kierowcy, którzy spędzają w trasie dużo czasu i pokonują różnorodne, często nierówne tereny. Pneumatyczne zawieszenie pozwoli na bardziej płynną i sprawną jazdę. Dzięki niemu wszelkie drgania i wstrząsy będą zdecydowanie mniej odczuwalne. Ten rodzaj zawieszenia pomaga także w osiąganiu lepszej przyczepności na zakrętach.

Warto zastanowić się również nad pneumatycznym zawieszeniem w przypadku pojazdów, które pracują z dużym obciążeniem, na przykład samochodów dostawczych czy busów. Dzięki takiemu rozwiązaniu udaje się rozłożyć ciężar równomiernie na całą powierzchnię pojazdu, czyli udaje się wyeliminować wrażenie, że przykładowo – któryś bok samochodu „siedzi” z przeciążenia.

Samochody osobowe z pneumatycznym zawieszeniem

Często pneumatyczne zawieszenie montowane jest w autach typu SUV, czy w nowszych samochodach osobowych w wersji kombi. Zawieszenie pneumatyczne posiadają także luksusowe samochody osobowe, typu Audi A6 Allroad czy BMW e 61. Kierowcy, którzy decydują się na instalację tego rodzaju zawieszenia obserwują nie tylko spokojniejszą, cichszą i wyrównaną jazdę, ale też między innymi wyraźną poprawę w skuteczności hamowania. Takie rozwiązanie może się bezpośrednio przełożyć nawet na oszczędności na kosztach paliwa – ze względu na bardziej ekonomiczną eksploatację auta.

Czy zawieszenie pneumatyczne jest dostępne wyłącznie w nowych samochodach?

Nie, jest to rozwiązanie, które można też dodatkowo zamontować do pojazdu, który już posiadamy. Ale w tej kwestii warto zdać się na wiedzę sprawdzonych i doświadczonych mechaników, którzy specjalizują się właśnie w tego typu zawieszeniach. Sprawdzą, czy nasz samochód pomieści cały mechanizm zawieszenia pneumatycznego, zamontują wszystkie elementy z gwarancją ich odpowiedniego działania, podpowiedzą też, jak właściwie z tego mechanizmu korzystać – na przykład przy wyrównywaniu sporego obciążenia w aucie.

Komfort jazdy, o który trzeba zadbać

Zawieszenie pneumatyczne jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem, ale też dość wrażliwym elementem samochodu. Dlatego kierowcy powinni wyraźnie obserwować, czy nie pojawiają się w nim nawet drobne usterki. Bo właśnie nawet nieduże uszkodzenia mogą już bezpośrednio wpłynąć na funkcjonowanie całego zawieszenia pneumatycznego, ale i przyczynić się później do większej awarii – a to będzie się wiązać już także ze zwiększonymi kosztami naprawy pojazdu. Dlatego warto w takiej sytuacji od razu udać się do mechanika i sprawdzić, czy wszystkie elementy działają jak należy. Mając pewność, że wszystko jest pod kontrolą, kierowca będzie mógł cieszyć się przyjemną, spokojną, cichą i komfortową jazdą. A przecież na tym najbardziej zależy każdemu użytkownikowi pojazdów.